mapa

Dítě světla 2019 – Victoria Kampenhuber.

Možnost vybrat Dítě světla pro rok 2019 padlo na organizaci Červený kříž, z Horního Rakouska. Vybrána byla jedenáctiletá Victoria Kampenhuber,  z mládežnické části Červeného kříže, kde je považována za velký vzor v charitě.

Pomáhat je zábava

Dítě světla 2019

„Je mi velkým potěšením pomáhat ostatním a být s nimi, protože pomáhat je zábava,“ vysvětluje jedenáctiletá Victoria Kampenhuberová svůj závazek vůči Červenému kříži mládeže

Každoroční roznášení Betlémského světla je pro ni skutečným vrcholem roku. „ O Betlémské světlo je každý rok velký zájem a je velmi příjemné vidět, jak tento malý plamen, dotýká srdcí lidí.“ 

 Victoria Kampenhuber navštěvuje 2. třídu Bundesrealgymnasium Enns. Je pečlivá studentka, kterou baví matematika a fyzika. Zároveň se stará o ty spolužáky, kteří potřebují podporu. Její rodiče Rebecca a Markus Kampenhuber nemohli zpočátku uvěřit, že jejich dcera byla nominována jako Dítě světla, a byli velmi potěšeni.  Je to velká čest! “Říká matka Rebecca Kampenhuberová.

Už máte zaregistrovanou svou místní akci? Že ne? Tak neváhejte a podělte se o radodst ze světla, která se dotýká srdcí. Registrujte svou akci již dnes.

mapa

Fotky z předávání Betlémského světla 2017

Výběr TOP Betlémské světlo 2017

Všechny fotografie jsou pro nekomerční využití zdarma v plné kvalitě v galerii společenství Člověk a Víra http://galerie.clovekavira.cz/detail-galerie/c388e42d-945b-4830-944c-5b0fcfb8f678

Katedrála sv. Víta, Pražský hrad, biskup Malý

foto: Jakub Šerých, Člověk a Víra
více fotek najdete zde:

Přivítání na Petrově v Brně

Foto: Dušan Kadlec, Člověk a Víra
Originály a více fotek zde:

Páteřní trať na Hodonín

Originály fotek najdete zde
Foto: František Ingr, Člověk a Víra

Předávání BS Praha Libeň

Více fotek a jejich originály najdete zde.  Foto: Jana Havlová a Michal Havel, Člove a Víra

Předávání v Olomoucké katedrále

Více fotografií a orinály najdete zde. Foto Domini Novák, Člověk a Víra

Převzetí Betlémského světla ve Vídni – kostel vs. Františka z Assisi

Díky projektu Člověk a víra, a v tomto případě konkrétně díky Petru Polanskému jsou k dispozici krásné fotky ve špičkové kvalitě z předávání Betlémského světla z Vídně.
Všechny fotografie jsou pro nekomerční využití zdarma v plné kvalitě v galerii společenství Člověk a Víra.
Foto: Petr Polanský a Dominik Polanský, Člověk a Víra

Originál fotografií najdete zde:

mapa

Betlémské světlo předáno papeži Františkovi

Dítě světla roku 2017, Tobias Flachner z Hochburg-Ach, dovezl Betlémské světlo do Říma a slavnostně jej předal papeži Františkovi. Světlo míru z Betléma doprovodil generální ředitel ORF Alexandr Wrabetz  a guvernér OVP Thomas Stelzer.  Pro všechny zůčastněné to byl „vzrušující, impozantní okamžik.“ Předání Betlémského světla bylo sledováno s velkým zájmem mimo jiné 150 ti poutníky z Horního Rakouska, kteří doprovodili Betlémské světlo do Říma.

Papež pochválil Vánoční tradici šíření světla z Betléma jako velkou a tolik potřebnou iniciativu míru. Vyzvedl 30 let sdílení světla míru po celé Evropě a v posledních letech také v Severní a Jižní Americe.

_sfo5223-5690441

 

Betlémské světlo se dostalo také do Evropského parlamentu

Poslanec Evropského parlamentu Paul Rubig přinesl Betlémské světlo do Evropského parlamentu. Tam bylo předáno Antonio Tajani Christian Artmayerovi – prezidentu Evropského parlamentu, studenty HTL Steyr za účasti dalších více než 150 studentů a zástupců představitelů z Horního Rakouska. Paul Rubig připoměl, že Betlémské světlo bylo zapáleno v oblasti konfliktního regionu v době, kdy na okrajích Evropy zuří ozbrojené konflikty s tisíci mrtvých. Připoměl, že mír, tak jak jej v Evropě známe již celá desetiletí, není samozřejmost.

V sobotu 16. prosince 2017 pak bude Betlémské světlo oficiálně předáno zahraničním skautským delegacím při ekumenické Bohoslužbě v kostele Františka z Assisi na Mexickém náměstí ve Vídni.

rom1-5690447

mapa

Tobias Flachner – dítě Betlémského světla 2017

Dítě světla letošního roku pochází z Rakouské vesnice Hochburg-Ach. Je jím dvanáctiletý, dobrovolný hasič Tobias Flachner.

Hasičský sbor z Hochburgu již dvacet let podporuje Betlémské světlo a letos byl osloven, aby vybral Dítě světla pro letošní rok ze svých řad. Určen byl právě Tobias Flachner, pro svou svoji ochotu pomáhat, řešit problémy a táhnout za jeden provaz. Jak Tobias řekl, pomáhat tam, kde je mě potřeba je pro mě důležité. I proto vstoupil dobrovolným hasičům.

Spolehlivost a odhodlání jsou tedy určující vlastnosti chlapce, který by se chtěl stát mechanikem zemědelských strojů. Již dnes pomáhá svým rodičům na jejich farmě a zároveň studuje střední školu zaměřenou na výkrm skotu.

Z vesničky Hochburg-Ach  také pochází také Franz Xaver Gruber, autor asi nejznámější koledy Tichá noc. Hasičský sbor tak letos nejen vybral Dítě světla, ale navíc se připravuje na výročí 200 let uvedení této koledy v příštím roce.

dite svetla 2017
dite svetla 2017

 

Po zapálení Betlémského světla v jeskyni, bude světlo převezeno letecky do Rakouska. Ve středu 13. prosince pak Tobias  čeká veřejná audience v Římě, předá Betlémské světlo papeži Františkovi na Svatopetrském náměstí.

mapa

Jak uchovávat Betlémské světlo

Letošní ročník je z hlediska uchovávání Betlémského světla ten nejvíce dlouhý, jak je vůbec možné. Jednoduše řečeno, letos nám Všem může dělat světlo z Betléma radost nejdéle před Vánocemi, jak jen to jde.

Což sebou nese mnoho otázek z hlediska uchovávání světla, tak aby nezhaslo.

Jako třeba, co je lepší? Petrolejka, nebo svíčka? Když Petrolejka, tak jaká? A co olej? Nebo snad petrolej? Jaký je rozdíl mezi svíčkami? Jsou spolehlivé? Svítí bez problémů? Nepřevrhnou se? Co knoty? Vosk, nebo parafín?

 

Na část otázek zkouší najít odpověď následující  video.