mapa

Dítě světla 2019 – Victoria Kampenhuber.

Možnost vybrat Dítě světla pro rok 2019 padlo na organizaci Červený kříž, z Horního Rakouska. Vybrána byla jedenáctiletá Victoria Kampenhuber,  z mládežnické části Červeného kříže, kde je považována za velký vzor v charitě.

Pomáhat je zábava

Dítě světla 2019

„Je mi velkým potěšením pomáhat ostatním a být s nimi, protože pomáhat je zábava,“ vysvětluje jedenáctiletá Victoria Kampenhuberová svůj závazek vůči Červenému kříži mládeže

Každoroční roznášení Betlémského světla je pro ni skutečným vrcholem roku. „ O Betlémské světlo je každý rok velký zájem a je velmi příjemné vidět, jak tento malý plamen, dotýká srdcí lidí.“ 

 Victoria Kampenhuber navštěvuje 2. třídu Bundesrealgymnasium Enns. Je pečlivá studentka, kterou baví matematika a fyzika. Zároveň se stará o ty spolužáky, kteří potřebují podporu. Její rodiče Rebecca a Markus Kampenhuber nemohli zpočátku uvěřit, že jejich dcera byla nominována jako Dítě světla, a byli velmi potěšeni.  Je to velká čest! “Říká matka Rebecca Kampenhuberová.

Už máte zaregistrovanou svou místní akci? Že ne? Tak neváhejte a podělte se o radodst ze světla, která se dotýká srdcí. Registrujte svou akci již dnes.

mapa

Niklas Lehner – dítě Betlémského světla 2018

K jubilejnímu třicátému výročí Betlémského světla byl vybraný jako „Dítě světla“ jedenáctiletý Niklas Lehner z Horního Rakouska z Vorchdorfu v okrese Gmunden.

Niklas se dlouhodobě angažuje v rozvozu Betlémského světla. Navštěvuje první třídu střední školy ve Welsu. Je bubeníkem v místní sboru, ministruje, hraje fotbal za místní klub ASKÖ Vorchdorf a samozřejmě skautuje.

Spolu s rodiči cestuje do Betléma, kde 28. listopadu 2018 zapálí Betlémské světlo v jeskyni narození Krista. Tím začne jeho cesta do Evropy.

Odkaz na originální článek a video s Niklasem: https://www.nachrichten.at/oberoesterreich/Oberoesterreichischer-Pfadfinder-holt-heuer-Friedenslicht-aus-Bethlehem;art4,3072806

mapa

Tobias Flachner – dítě Betlémského světla 2017

Dítě světla letošního roku pochází z Rakouské vesnice Hochburg-Ach. Je jím dvanáctiletý, dobrovolný hasič Tobias Flachner.

Hasičský sbor z Hochburgu již dvacet let podporuje Betlémské světlo a letos byl osloven, aby vybral Dítě světla pro letošní rok ze svých řad. Určen byl právě Tobias Flachner, pro svou svoji ochotu pomáhat, řešit problémy a táhnout za jeden provaz. Jak Tobias řekl, pomáhat tam, kde je mě potřeba je pro mě důležité. I proto vstoupil dobrovolným hasičům.

Spolehlivost a odhodlání jsou tedy určující vlastnosti chlapce, který by se chtěl stát mechanikem zemědelských strojů. Již dnes pomáhá svým rodičům na jejich farmě a zároveň studuje střední školu zaměřenou na výkrm skotu.

Z vesničky Hochburg-Ach  také pochází také Franz Xaver Gruber, autor asi nejznámější koledy Tichá noc. Hasičský sbor tak letos nejen vybral Dítě světla, ale navíc se připravuje na výročí 200 let uvedení této koledy v příštím roce.

dite svetla 2017
dite svetla 2017

 

Po zapálení Betlémského světla v jeskyni, bude světlo převezeno letecky do Rakouska. Ve středu 13. prosince pak Tobias  čeká veřejná audience v Římě, předá Betlémské světlo papeži Františkovi na Svatopetrském náměstí.

mapa

Niklas Dumhart – dítě Betlémského světla 2015

Dítětem Betlémského světla je letos desetiletý Niklas Dumhart z hornorakouské obce Sankt Georgen an der Gusen. Niklas ve středu 25. listopadu v Linci převzal tento symbol Vánoc od vedoucího „ORF světla míru“ Günthera Hartla. Ten kvůli komplikované situaci na Blízkém východě zajistil převoz Betlémského světla z místa Ježíšova narození, kde byl plamínek letos zapálen devítiletou dívkou.

Niklas byl vybrán jako dítě Betlémského světla díky své velké sociální angažovanosti. Stará se o spolužáka z rodiny afghánských uprchlíků, pomáhá mu s úkoly a učí se s ním společně německý jazyk. „Pro mě je samozřejmostí pomáhat, kde je potřeba,“ říká školák, který žije pod jednou střechou se sestrou, rodiči a babičkou. Ve volném čase hraje (i se svým afghánským kamarádem) v místním fotbalovém klubu a doma se stará o chameleony. Později by chtěl být lékařem, aby mohl pomáhat ostatním lidem.

Niklas Dumhart doveze krátce před Vánoci Betlémské světlo i do Říma papeži Františkovi.

Převzato ze stránek hornorakouské ORF (http://ooe.orf.at/news/stories/2744319/).

mapa

Tizian Ronacher je dítě Betlémského světla 2014

V pondělí 24. listopadu 2014 v doprovodu s více jak 100 poutníky z Horního Rakouska odpálil Betlémské světlo z věčného světla v Bazilice Narození Ježíše Krista v Betlémě Tizian Ronacher. Tizian Ronacher je 9-ti letý chlapec, žák ze třídy 4.A. základní školy Otta Glöckla v Linci. Tato škola pomocí různých projektů dosáhla významných výsledků v práci za mír. Pro učitelský sbor je hlavním cílem soužití 190 dětí z 31 zemí. Jako projev uznání úsilí o sjednocení lidí pozvala Horno-Rakouská televize ORF základní školu Otta Glöckla, aby nominovala Dítě světla. Rozhodla se pro Tiziana Ronachera, který je považován za vzor lásky k bližnímu. Chlapec podporuje spolužáky s jiným mateřským jazykem, „aby se uměli vyznat“. Říká: “Je mi jedno, odkud děti pocházejí a jakou mají barvu pleti, hlavní je, že si spolu rozumíme. Moc se učíme jeden od druhého.“

Ředitelka základní školy Elsa Springer je velmi dojatá a hrdá, že její škola mohla nominovat Dítě světla. Je to pro školu velkým uznáním a zároveň i posláním pokračovat v práci za mír mezi etniky. Pro základní školu Otta Glöckla je důležitá tolerance, přijetí a respekt vůči jiným kulturám a náboženstvím. Učitelský tým se stará především o děti z krizových oblastí jako je Sýrie, Irák nebo Čečensko. Do některých mírových slavností školy se zapojují i rodiče dětí.

mapa

Dominik Rejtar je České dítě Betlémského světla 2014

Dominik Rejtar je 12 letý chlapec. Chodí na základní školu pro nevidomé a slabozraké v Brně. Má 2 sourozence. Jednu starší sestru Veroniku a mladšího bratra Šimona, se kterým si rád hraje. Dominik s oblibou poslouchá pohádky a písničky, které velmi brzo umí perfektně převyprávět. Disponuje perfektní pamětí, díky níž zná například všechny vlakové stanice na cestě na tábor. Má rád zvukové hračky a celkově zvuky. To dosvědčuje i jeho záliba v hraní na klavír, do kterého začal chodil. Není divu, protože má velký talent, dokonce i absolutní sluch.

Dominik se vždy velmi těší na skautské schůzky a jakékoliv jiné skautské akce, protože jsou pro něj pokaždé odměnou. Spolu se svým bratrem chodí do družinky Tučňáků v 72. oddíle v Brně.

mapa

Christina Mader je dítě Betlémského světla 2012

13ti letá Christine Mader z Horního Rakouska je pro r. 2012 dítětem Betlémského světla. Pochází ze St.Oswaldu u Freistadtu.

Christina Mader převzala Betlémské světlo ve středu 28. Listopadu v Linzi od vedoucího akce „Betlémské světlo“ Gunthera Hartla, který přivezl tento symbol vánočního pokoje z Betléma do Rakouska. Betlémské světlo bylo zapáleno předešlého dne v Jeskyni narození jedenáctiletým chlapcem z Betléma a  předáno Gunthru Hartlovi.

Christine Mader byla vybrána jako dítě Betlémského světla pro svou práci v sociální oblasti. Stará se o dvě své kamarádky s Downovým syndromem. Jedna z dívek navštěvuje stejně jako Christine čtvrtou třídu soukromé střední školy Marianum ve Freistadtu. Christine pomáhá své kamarádce všude, kde potřebuje pomoci, jak ve škole tak i mimo školu. Hodně času stráví také se svou jedenáctiletou sousedkou, která je také postižená.

Ředitelka školy Hedwig Hartmann je hrdá, že byla vybrána  jedna ze žákyň katolické soukromé školy Marianum.  „Učit sociálním dovednostem“ je náš mimořádný úkol. Pokud bylo takto oceněno Christinino působení v této oblasti, je to vyznamenání pro celou školu a je to vzor pro ostatní.

Christina Mader žije se svou matkou, strýcem a babičkou na statku v St. Oswaldu u Freistadtu a pomáhá v hospodářství. Třináctiletá žákyně se velmi těší na svou misi jako dítě Betlémského světla. „Betlémské světlo nám každoročně svítí u vánočního stromečku a já jsem ho vždycky předávala i našim sousedům a přátelům. Nyní ho přinesu ještě více lidem“.

mapa

Sarah zapálila „Betlémské světlo 2011“ v Betlémě

Pro jedenáctiletou školačku a ministrantku Sáru to byla čest.  –  Po pětadvacáté budou skauti rozvážet Betlémské světlo po Evropě.

Letošní „dítě Betlémského světla“  se jmenuje Sarah Schinwald. Jedenáctiletá školačka a ministrantka z hornorakouského Munderfingu zapálila v pondělí 21. listopadu „Betlémské světlo“ pro ORF v jeskyni narození Ježíše v Betlémě. Návštěva Betléma je vrcholným bodem cesty ORF z Horního  Rakouska pro „Betlémské světlo“, které se letos od 19. do 26. listopadu zúčastnilo téměř 400 účastníků.

Betlémské světlo zazáří letos již po pětadvacáté jako obraz poselství vánoc. Tato vánoční akce vyvolaná hornorakouským studiem ORF  nabyla již celoevropského významu: „Betlémské světlo“ se předává již v 30 zemích.

Letošní ekumenická „Slavnost světla“ při předávání „Betlémského světla“ zástupcům skautských organizací z celé Evropa se koná v sobotu 10. prosince ve 14 hod ve vídeňském farním kostele Neuottakring. Očekává se návštěva asi 1000 skautů a skautek ze 20 zemí Evropy.

Zapálit „Betlémské světlo“ je pro jedenáctiletou školačku čest, neboť se již podílela na jeho roznášení po obci a doma jej vždycky mají. Jedenáctiletá Sarah byla vybrána, protože je aktivní v obci a je známá svou ochotou pomoci.

Kniha k výročí

K dvacátémupátému výročí „Betlémského světla“ vysílá ORF 11. prosince v 18.25 hod zvláštní vydání „Obrázky z Rakouska“. Rovněž je ke koupi kniha „25 let Betlémského světla ORF – vánoční poselství světu“ s příběhy a anekdotami kolem BS. Výtěžek jde na sbírku ORF „Licht ins Dunkel“

Zdroj: www.kathpress.at

mapa

Stefan přináší mír – Betlémské světlo 2010

Stefan Ivanovic – je desetiletý chlapec, který pochází z Attnang-Puchheimu a chodí do školy františkánských sester v městě Vöcklabruck. Škola jej navrhla na nominaci Dítě Světla proto, že je velmi aktivní, laskavý a užitečný v rámci celé školy. Byl vybrán i proto, že rád pomáhá lidem v nouzi a také se snaží o integraci dětí uprchlíků. Svým okolím je považován za obzvláště užitečného chlapce. Stefanovi rodiče jsou původem z Chorvatska. Pro Stefana a jeho rodinu je Světlo z Betléma již dlouhou dobu nedílnou součástí Vánoc. „Museli jsme utéct z bývalé Jugoslávie, kde byla válka. Život v míru má proto pro nás velký význam,“ říká Stefanova matka. Výlet začíná v sobotu 27.11.2010, kdy Stefan a 455 poutníků z Horního Rakouska letí do Svaté země, aby v jeskyni Narození Ježíše zapálili svíci s Betlémským světlem – světlo míru, které bude letos svítit ve více než 25 evropských zemích.

„Těším se na velký výlet“

„Byl jsem velmi překvapen, když jsem se dozvěděl, že jsem byl vybrán ORF za Dítě Světla. Já se opravdu těším na velkou cestu. Je to poprvé, co budu sedět v letadle,“ říká Stefan Ivanovic a těší se na nadcházející výlet.

mapa

Simon Binder – Betlémské světlo 2009

V roce 2009 byl na odpálení plamínku Betlémského světla vybrán třináctiletý student biskupského gymnázia v rakouském Linci Simon Binder. Dne 21. 11. 2009 odpálil plamínek z věčného světla v Bazilice Narození Páně a do Svaté země jej doprovodilo 455 poutníků. V průběhu návštěvy navštívili též i rakouskou nemocnici v Jeruzalémě. A proč byl vybrán pravě Simon Binder? Od sedmi let se zapojuje do dobročinných projektů a práce. Pravidelně navštěvuje staré lidi a na Štědrý den jim roznáší Betlémské světlo. Za svou společenskou angažovanost a ochotu pomoci byl nominován na Dítě Světla.