Doporučení k rozdávání BS ve dnech státního smutku

Milé sestry, milí bratři,

v souvislosti s úmrtím Václava Havla a vyhlášením státního smutku se objevily dotazy vztahující se k Betlémskému světlu a jeho distribuci ve dnech státního smutku a obecně v těchto dnech, kdy si připomínáme památku zesnulého pana prezidenta.

Dovolujeme si Vám, kteří se ve vesnicích a městech staráte o to, aby se Betlémské světlo dostalo k těm, k nimž se dostat má, poslat stručné doporučení.

Betlémské světlo je symbolem lásky a pravdy, stejně jako lidské sounáležitosti. Tedy symbolem lidských hodnot, které zesnulý pan prezident zosobňoval svými činy a celým svým životem. Zcela jistě není třeba z důvodu státního smutku nebo úcty k zesnulému rozdávání Betlémského světla zastavit či přerušit. Naopak pro nás může být Betlémské světlo i připomínkou odkazu Václava Havla, kromě vzdání holdu všem hodnotám, které nám BS symbolizuje v každém jiném roce.

Pokud ve střediscích a oddílech přemýšlíte nad tím, jak památku Václava Havla připomenout v průběhu rozdávání Betlémského světla, chtěli bychom toto Vaše uvažování pouze podpořit. Sami jistě přijdete na způsob, jak sobě i svému okolí památku pana prezidenta připomenout. Jsme toho názoru, že například černá stužka na kroji nebo fotografie Václava Havla doplněná černou stužkou je důstojný způsob úcty památky pana Václava Havla.

Výše uvedené řádky berte jako doporučení a podporu důstojným způsobem pokračovat v realizaci vašich místních akcí.

Se stiskem levice,

Jan Svoboda – Brouček
za tým Betlémského světla, jehož jste součástí

Petr Vaněk – Permoník
místostarosta Junáka