Boskovice

Na Štědrý den dopoledne bývá na Masarykově náměstí v Boskovicích většinou méně lidí než v jiné dny. Všichni již doma připravují sváteční okamžiky, finišují s balením dárků, pečou kapry, míchají bramborový salát, dolaďují poslední věci tak, aby Štědrý večer proběhl v rodinném kruhu opravdu hladce. Občas se objeví opozdilci, kteří spěchají do ještě otevřených obchodů zakoupit poslední drobnosti. Třeba žárovečky, baterie a možná i nějaký dáreček. Po desáté hodině obchody většinou zavřou a nastává chvíle relativního klidu. Opravdu jsem chvíle. Před jedenáctou hodinou začali u radnice ladit muzikanti své instrumenty a spustili vánoční koledy. Dodávkový vůz z restaurace Makkabi přivezl várnice plné chutné bramboračky. O kus dál postávali skauti v krojích a na stolečku měli rozžaté lucerny. Nebyl to ovšem jen tak obyčejný plamínek. V lampách se třepotalo světlo přímo ze Svaté země Betléma, tedy životodárný ohýnek velmi vzácný.

Do toho všeho se pomalu scházeli místní obyvatelé i řada přespolních, kteří vytvořili na náměstí dlouhý had o několika řadách před výdejním místem polévky. Přišli se podívat též zástupci Města. Starosta Ing. Jaroslav Dohnálek, ředitelka Muzea Boskovicka Mgr. Dagmar Hamalová a ředitel Kulturních zařízení města PaedDr. Oldřich Kovář.

Co se dělo? Šlo o věc dnes již velmi známou, populární a mnoha městy i městečky v naší zemi kopírovanou. Akce se jmenuje „Polévka pro chudé a bohaté“, letos již sedmnáctý ročník. Je to charitativní sbírka, při níž mohou příchozí ochutnat vydatnou polévku a přispět libovolnou částkou. Peníze se pak dávají potřebným, většinou konkrétním osobám. Mně ovšem trochu mrzí, že v názvu této skvělé štědrodenní události se neobjevuje Betlémské světlo skautů, jako by stálo trochu ve stínu polévky. Skauti letos přišli sice teprve poosmé,ale pevně zažitá tradice v tom již též je. Však je o plamínek každým rokem větší a větší zájem. Tedy jak se v mnohých článcích objevilo, že je to jakýsi „bonus“ k polévce, s tím nemohu v žádném případě souhlasit. Navíc mě velmi mrzí, že v televizní reportáži na ČT24 se o tomto slovem ani obrazem nezmínili, i když vysílali velmi pěknou ukázku z boskovického náměstí. Tohle si kluci opravdu nezasloužili. Domnívám se, že do mnohých domácností přinese světlo vánoční pohodu, mír a porozumění a pro velké množství lidí je jeho nádherná myšlenka spojovat lidi a národy též velmi důležitá. Navíc skauti z šestého oddílu Nibowaka se každý rok starají, aby se světlo z Brna dostalo do Boskovic a vše dělají úplně zdarma. Roznášejí jej po domácnostech do Domovů pro seniory a všude tam, kde přináší duchovní útěchu. Zaměstná je to po celý Štědrý den, který by mohli trávit v pohodlí domova. Přesto vyjdou rozdávat radost a nic, opravdu nic za to nemají. Snad jen vlídné slovo, vděk dospělých a rozzářené oči dětí. Ale to přece za trochu námahy stojí. Teď to vypadá, že se zde zastávám jen skautů, ale to tak není. Jen chci spravedlnost a jako amatérský novinář chci být nestranný a na tomto místě poděkovat všem zúčastněným. Restauratérům, skautům i muzikantům, kteří letos naživo vyhrávali populární známé koledy poprvé.

Teď tedy rychle zpět k místu, kde spolumajitel restaurace Makkabi pan Rudolf Burgr se svými pomocníky rozléval hustou bramboračku do plastových talířků. Rychle ji ubývalo, naproti tomu se stejným tempem plnila kasička dobrovolnými finančními dary příchozích. Tentokrát sice rekord překonán nebyl, ale za jedinou hodinu se vybralo velmi hezkých 65 tisíc korun. Vloni padl absolutní rekord v celé historii 71 tisíc. Restauratéři přitom letos rozdali 1200 porcí bramboračky. Já jsem zde udělal několik snímků, krátké video a honem zase ke skautům. Co se dělo zde? Tady vládla neméně hezká přátelská atmosféra. Možná komornější, o to však vřelejší. Pro světélko chodili malí, velcí, mladí staří. Zkrátka zástupci všech generací. Všichni si mezi sebou i se skauty přáli veselé svátky a vše dobré v novém roce. Pobesedovali, chvíli se zdrželi v družném hovoru, podávali si ruce a to bylo na celé věci nejkrásnější. Lidé pořád přicházeli, nestalo se, že by u skautského stolečku chvíli nikdo nebyl. Kluci se v rozdávání střídali a tak to šlo rychle. Zde chci připomenout, že za Betlémské světlo se neplatilo vůbec nic. De chtěli skauti opravdu v duchu svých tradic a slibu posloužit lidem a to se jim beze zbytku povedlo. Navíc pietně obrázkem s černou stuhou vzpomněli na bývalého československého a později českého presidenta Václava Havla. Též býval skaut známý pod přezdívkou Chrobák.

Smyslem celé akce na Štědrý den před polednem je setkání spoluobčanů, aby si navzájem popřáli a dali si třeba i něco ostřejšího na zdraví a třeba si odnesli domů i to vzácné Betlémské světélko, jež by jim mělo svítit na životní pouť po celý příští rok. Tedy zase nashledanou na boskovickém náměstí o Vánocích v roce 2012.

Více: http://www.nibowaka.ic.cz/