Mapa rozvozu

Časté otázky

Kdy a kde si můžu světlo vyzvednout?

Světlo je k dispozici vždy ode dne jeho rozvozu po České republice, tedy buď přímo u vlaku a nebo na některé z místních akcí. Trasy vlaků i termíny místních akcí je možné vyhledat na mapě tady na webové stránce.

Co jsou místní akce?

Místní akce jsou akce pořádané skauty nebo dobrovolníky z dané obce, kteří si světlo přeberou u rozvozu a pak v ho rozdávají v jimi určené dny na konkrétním místě v obcích. 

Jak světlo nejlépe uchovat?

Na přenos světla je nejlepší lucerna nebo zavařovací sklenice, je dobré mít pro jistotu dvě. Doma je třeba dbát, aby bylo světlo na bezpečném místě, na noc doporučujeme dávat třeba do vany.

Ovlivní letošní Betlémské světlo Covid-19?

Nemáme informace o žádných omezeních.

Můžu si Betlémské světlo zapálit od někoho, kdo ho získal od oficiálního zdroje?

Ano, Betlémské světlo není potřeba mít zapálené přímo od kurýrů.

Co mám dělat, když mi doma před Vánoci Betlémské světlo zhasne?

Na webových stránkách stačí najít nejbližší místo, kde se Betlémské světlo rozdává a znovu si tam přijít s lucernou nebo sklenicí. Další možností je zajít za někým, kdo doma už Betlémské světlo má.

Jak se Betlémské světlo dostane do České republiky?

Betlémské světlo se dostane v předvánočním období letecky do Rakouska, kde si ho čeští kurýři převezmou a dovezou ho do České republiky.

Kdo jsou kurýři Betlémského světla a jak se můžu stát kurýrem já?

Kurýři Betlémského světla jsou členové Junáka – českého skauta.

Důležité je se rozhodnout pro trasu, kterou chceš jet a buď se přidat k již existujícímu kurýrnímu týmu, a nebo si tým kurýrů vytvořit. Poté je potřeba nejpozději v polovině září daného roku kontaktovat organizátory Betlémského světla e-mailem na adresu [email protected].

Co musím udělat, abych mohl mít svou místní akci?

Místní akci může zorganizovat kdokoliv kdo má chuť. Světlo organizátoři získávají z rozvozu a následně ho schraňují, dokud se nekoná jejich událost. Aby byla místní akce vidět na mapce na webových stránkách, je potřeba ji nahlásit skrze aplikaci organizačnímu týmu Betlémského světla (oranžové tlačítko vpravo nahoře). V obci je vhodné akci propagovat a vytvořit si například vlastní plakátek, nebo k jeho vytvoření využít generátor: https://generator.skaut.cz/bs/. K rozdávání lze připojit i doprovodný program, jako je například zpívání koled.

Kde všude můžu Betlémské světlo sledovat?

Betlémské světlo můžete sledovat na webových stránkách, Facebooku a Instagramu.
Webové stránky: https://www.betlemskesvetlo.cz/
Facebook: https://www.facebook.com/betlemskesvetlocz 
Instagram: https://www.instagram.com/betlemskesvetlo/