Přeskočit na obsah
Mapa rozvozu

Tiskové zprávy 2023

Betlémské světlo dorazí do Česka 9. prosince. Během následujícího víkendu ho skauti rozvezou po republice a rozsvítí celou zemi.

Betlémské světlo přivezou čeští skauti z Lince 9. prosince. Moderní symbol Vánoc dorazí do Česka už po čtyřiatřicáté. 16. prosince ho pak dobrovolní skautští kurýři rozvezou vlaky po celé zemi. Od tohoto dne bude k dispozici na celé řadě míst.

Cestu z Betléma do Rakouska absolvuje plamínek letecky. 9. prosince ho pak rakouští skauti předají skautským delegacím z celé Evropy letos netradičně v Linci při ekumenické bohoslužbě. Bohoslužba bude sloužena v Katedrále Neposkvrněného Početí Panny Marie v centru města. Odsud čeští skauti přepraví Betlémské světlo vlakem přes Vídeň do Brna. Delegace českých světlonošů má v plánu využít vlak s označením RJ 372 Vindobona, který odjíždí v 19:10 z Vídně. Vlak by měl dorazit asi v 20:36 na brněnské hlavní nádraží. O den později, v neděli 10. prosince skauti plamínek slavnostně předají biskupovi v brněnské katedrále sv. Petra a Pavla. Slavnostní mše se uskuteční v 9:00 dopoledne.

Na mnoha místních akcích si budou moci Betlémské světlo lidé převzít a odnést do svých domovů. Aktualizovaný seznam všech místních akcí najdete zde: https://www.betlemskesvetlo.cz/rozvoz-a-mistni-akce/.

Mít doma Betlémský plamínek a nenechat ho zhasnout po dlouhé cestě znamená stát se součástí nekonečného řetězu míru a radosti, které zvlášť v dnešní době tolik potřebujeme. „Každá malá pomoc, každý jednotlivec může přispět k velkému cíli a udělat svět o něco lepší, i když cesta k tomu je opravdu dlouhá,“ dodává hlavní koordinátor Betlémského světla Jiří Dorazil.

Úplně poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem právě do rakouského Lince. K nám se Betlémské světlo dostalo hned po pádu čtyřicetileté komunistické vlády, a to do Českých Budějovic a do Prahy. V roce 1990 se s myšlenkou Betlémského světla seznámili brněnští skauti na mezinárodním setkání skautů a skautek z celého světa ve Vídni a již na podzim téhož roku začali připravovat českou verzi.

Od roku 1989 se pak předávání světla díky skautským organizacím i v jiných zemích rozšířilo do celého světa.

Klíčová data:

  • 9. prosince – slavnostní ekumenická bohoslužba v Linci, kde čeští skauti světlo převezmou, a ještě ten den ho dovezou do Brna (vlak RJ 372 Vindobona, předpokládaný čas příjezdu: 20:36)
  • 10. prosince – 9:00 – slavnostní bohoslužba v brněnské katedrále Petra a Pavla, skauti předávají Betlémské světlo biskupovi
  • 16. prosince – dobrovolní skautští kurýři rozváží Betlémské světlo vlaky po celé republice16. prosince – 24. prosince – Betlémské světlo je předáváno na místních akcích v regionech. Jejich seznam najdete zde: https://www.betlemskesvetlo.cz/rozvoz-a-mistni-akce/

Fotografie pro vaše využití – s uvedením autora.